×برند خود را زنده کن

با کسب حداکثر دانش و آگاهی به قدرت برسید
- ایلان ماسک
تفاوت لوگو، آرم، علامت و نام تجاری با برند
از اشتباهات رایج در سطوح مدیریت و عوام استفاده نابجا از واژه‌های برند به جای نام تجاری، لوگو و آرم است. لوگو نشانی از سازمان است در حالیکه برند ماندگاری نام سازمان در ذهن و روح مشتریان است طبق گفته کاتلر وقتی می‌توانیم بگوییم برند موفقی هستیم که در روح و قلب مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام نیازی به تفکر و تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی‌نیاز از تفکر محصول یا خدمات ما را انتخاب نمایند.واژۀ برند را بسیار شنیده‌ایم. معمولا می‌شنویم پوشاک و کالاهایی که از محبوبیت بالایی برخوردارند و مردم حاضرند برایشان هزینه کنند برند هستند. و بارها این پیشنهاد را شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید چون کیفیت بالایی دارد.

دانش و مهارت‌های برندسازی

تفاوت برند با نام تجاری همانند تمایز بین یک چهره جهانی و مشهور با فردی عادی از جامعه است. یک فرد معمولی تداعی‌گر حس، وعده، فلسفه کاری و صفات ویژه در ذهن نخواهد بود. مثلاً دکتر محمود حسابی، پروفسور مجید سمیعی و ... برندهای شخصی (Personal brand) در زمینه دانش و علوم پزشکی بوده و یا اصغر فرهادی، عزت‌الله انتظامی، سوسن تسلیمی، عباس کیارستمی، عادل فردوسی‌پور، علی دایی نمونه‌هایی از برندهای شخصی در حوزه هنرهای نمایشی، تجسمی و ورزشی محسوب می‌شوند. اما صفاتی که همراه با این افراد به ذهن تداعی می‌گردد شهرت، سخت‌کوشی، خلاقیت و غیره می‌باشد. در حالی که نام تجاری در دفاتر قانونی، محلی و یا جهانی ثبت می‌گردد درست مثل آنکه شخصی شناسنامه بگیرد. حال اگر این اسم، علامت و لوگو تداعی‌گر صفات و وعده‌ها به مصرف‌کنندگان و یا مخاطبین باشد، می‌توان اذعان نمود که وارد حوزه برند و برندسازی شده است.

1. اما منظور از برند چیست؟ در نظام حقوقی ایران برند چه جایگاهی دارد؟

اشتباهات متداول:
جالب است بدانید که در قوانین ایران چیزی تحت عنوان برند وجود ندارد. در واقع برند اصطلاح رایجی است که در کسب و کار و بین بازاریان کاربرد دارد. و از نظر حقوقی جایگاهی ندارد. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا مطلقا چنین چیزی در قانون پیش‌بینی نشده است؟ پس اگر بخواهیم چیزی شبیه برند در ایران ثبت کنیم باید چه کار کنیم؟

2. مادۀ 30 «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، در این باره گفته است:

«علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

‎‎‎الف)   علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

‎‎‎ب)   علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.

‎‎‎ج)   نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده‌ی شخص حقیقی یا حقوقی باشد.»

در واقع آنچه در قوانین آمده است علامت و نام تجاری است. حال باید ببینیم هرکدام از این‌ها از نظر قانون‌گذار چیست و چه آثاری دارد.

3. علامت تجاری:

علامتی که انتخاب می‌کنید، باید وجه مشخصۀ فعالیت شما باشد. یعنی باعث شود که افراد با دیدن علامت و شنیدن نام تجاری شما، بتوانند فعالیت شما را از بقیه تشخیص بدهند. درواقع علامت تجاری نشانه، علامت، تصویر، ترسیمات یا شکلی است که با هدف متمایز کردن محصولات و خدمات شما با محصولات و خدمات سایر رقبا طراحی می‌شود. و از این جهت اهمیت بسیار زیادی در ادامۀ فعالیت شما خواهد داشت.

4. نام تجاری:

نام تجاری درواقع آن اسم، عبارت یا اصطلاحی است که شخص برای کالا یا خدمات خود انتخاب می‌کند. این نام تجاری کاری می‌کند که مشتریان با شنیدن آن سریعا به یاد کالاها یا خدمات آن بیفتند. برای مثال کاری که کوکاکولا کرده است .

در واقع نام تجاری، دیگر یک اسم خشک‌وخالی نیست. بلکه مدیران شرکت‌ها به درستی می‌دانند که یک نام تجاری مناسب، تا چه حد می‌تواند ارزشمند و سودآور باشد.

5. تمایزات بین نام تجاری و برند

در فرهنگ لغات حقوقی نام برند (Brand name) یا برند را عبارت از نامی دانستن که سازنده یا تاجر برای تشخیص محصولات خود به کار می‌برد و نامی است که علامت تجاری محسوب می‌گردد. برند ادبیات بازاریابی کشور ما به نام تجارتی ترجمه شده است که همین موجب مشابه شدن آن با نام تجاری مورد مطالعه ما که معادل (Tarde name) می‌باشد، شده است.

6. تمایزات بین لوگو و نام تجاری

- اگرچه لوگو همانند نام تجاری برای تشخیص یک مؤسسه تجاری و نوع فعالیت آن از مؤسسات مشابه است، ولی تفاوت آن با نام تجاری روشن است:

الف) گرفتن نام تجاری در بیشتر کشورها اجباری است درحالی که لوگو اختیاری می‌باشد.

ب) لوگو صرفاً ممکن است صورت و تصویر خاصی از نام تجاری باشد.

ج) نام تجاری می‌تواند از نام و نام خانوادگی تاجر برگرفته شود. درحالی که لوگو صرفاً نام ابتکاری، یا کد و نشانه‌ای است که دارای موقعیتی همچون علامت تجاری می‌باشد. درعمل بررسی می‌شود که تاجر نام ابتکاری به عنوان لوگو مؤسسه‌اش انتخاب کرده و بعداً به طور هم‌زمان آن را به عنوان علامت تجاری برای تشخیص تولیدات خود به کار برده است.

د) تاجر می‌تواند جدا از مؤسسه تجاری در آن تصرف کند و مورد نقل و انتقال قرار دهد. در حالی که تصرف در نام تجاری بدون تأثیر در مؤسسه تجاری ممکن نیست.


منبع: YJC / پارس‌نمودار


● با کسب حداکثر دانش و آگاهی به قدرت برسید

- ایلان ماسک

در شبکه‌ی خبری ‌سی‌ان‌بی‌سی شایعه‌ای اعلام شد مبنی بر اینکه ایلان ماسک در سن ۹ سالگی دایر‌ه المعارف بریتانیکا را به‌طور کامل خوانده است. در نوامبر سال ۲۰۱۷ نیز در مصاحبه‌ا‌ی که در مجله‌ی موسیقی رولینگ استون صورت گرفت او اذعان داشت که با کتاب بزرگ شده است. هرچه دانش بیشتری کسب کنید بهتر است. بنابراین، برنامه‌ای متناوب و منظم برای کتاب‌خوانی داشته باشید.


آنچه لازم است درباره یک برند موفق بدانیم!
تفاوت لوگو، آرم، علامت و نام تجاری با برند

اهمیت طراحی لوگو

اهمیت لوگو در برندسازی

10 مورد از ضرورت و اهمیت لوگو در برندسازی

8 دلیل اهمیت لوگوی حرفه‌ای حتی در کسب و کار کوچک

10 اقدام برتر برای ایجاد و حفظ برندهای با ارزش

4 ویژگی برتر برندهای موفق
و 4 استراتژی اشتباه در ساخت برند

7 ویژگی یک برند موفق

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید